MENU
Головна » Файли » Корисні статті - нерухомість в Україні » Земельні ділянки

Готується скупка чужих ділянок
16.07.2011, 19:22
Держкомзем розробляє законопроект "Про консолідацію земель". Цей документ повинен чітко визначити пріоритетність права викупу земельних ділянок після впровадження в країні ринку землі. "Ми розробили проект закону ("Про консолідацію земель"), щоб виключити можливість рейдерства та зловживань", - говорить міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк.- У цьому законі ми хочемо передбачити можливі ризики. Розривати технологію виробництва ми не дозволимо".

Зафіксувати на законодавчому рівні черговість права викупу землі важливо для подальшого цивілізованого функціонування ринку землі в країні, оскільки навіть зараз - при де-юре не працюючому ринку землі - аграрії часто скаржаться, що сторонні структури викуповують ділянки посеред полів, роблячи подальше господарювання нераціональним і потім скуповуючи залишилися площі за низькою ціною. Також поширена скупка окремих ділянок на кордоні / посеред великих землеволодінь з метою спекуляцій при перепродажі реальному бізнесу.

Право першої ночі

Нагадаємо, що, згідно з проектом земельної реформи, право на купівлю землі сільгосппризначення після зняття мораторію матимуть фізособи і держава в особі земельної агентства. Проте навіть серед такої обмеженої кількості потенційних покупців буде існувати градація. Поки це ранжирування ще тільки розробляється. Виходячи з поточних пропозицій, першочергове право викупу землі матиме орендар - той, хто обробляв наділи в останні роки, і у кого укладені договори оренди з пайовиками. "Нам дуже важливо в процесі земельної реформи не зруйнувати ту систему договірних відносин, що склалася на ринку", - говорить Микола Присяжнюк. Потім право викупу землі отримує територіальна громада, а у випадку та її відмови - держава в особі Земагентства. Учасники ринку заявляють, що правочерговість викупу земель потрібно зафіксувати, виходячи з логіки бізнесу. "Наприклад, біля наших полів є 100 га, хто буде їх купувати? Потрібно, щоб на ці землі могли претендувати ті, хто їх обробляє, ті, хто вміє це робити і робить ефективно, а не притримували їх в надії, що вона подорожчає" , - говорить глава компанії "Нібулон" Олексій Вадатурський.

При цьому фермери відзначають, що якщо вони не акумулюють достатньо коштів на купівлю землі (а це цілком ймовірно при невисоких цінах на зерно і перманентно вводяться державою обмеження), то їх першочергове право на купівлю нічого не значить. "Можливостей для купівлі не створено: є й юридичні обмеження, і економічні", - говорить Максим Федорченко, директор ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні" .- У фермерів вимивають кошти, а покупки за рахунок кредитів - малоймовірні, враховуючи високі ставки. У таких умовах я не бачу, хто буде купувати".

Можливі ризики

Незважаючи на те, що норми консолідації земель спрямовані на захист інтересів фермера, вони можуть бути витлумачені в прямо протилежному сенсі. Потенційні покупці і продавці будуть змушені домовлятися з особами, які мають першочергове право викупу землі і купувати у них відмова від своїх виняткових прав на ділянку. "Все залежить від ситуації: якщо наділ розташований у привабливому місці, то фермери будуть домовлятися з місцевою владою, щоб держава на нього не претендувала. Якщо ж потенційних покупців немає і не передбачається, то, навпаки, вони можуть "стимулювати" інтерес держави до конкретних землям, впливаючи на місцевих чиновників", - говорить Максим Федорченко.

При цьому експерти відзначають, що, згідно з нинішньою редакцією законопроекту "Про ринок земель", і без того дають земельною чиновникам "простір для маневру". "Держземагентство - орган ліцензування, він займається підготовкою лецітаторов, землеоцінщиків, він же відає землею сільгосппризначення, розпоряджається і відчужує її. При таких вихідних даних велика ймовірність виникнення корупції і того, що держава, користуючись своїм переважним правом, зможе формувати великі масиви землі на користь зацікавлених осіб", - говорить Максим Федорченко.

Категорія: Земельні ділянки | Додав: doshka
Переглядів: 1368 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]