MENU
Головна » Файли » Корисні статті - нерухомість в Україні » Іпотека

Договір іпотеки
14.09.2010, 22:48
Іпотека для багатьох українців явище не нове. Вплив світової кризи на економіку України відчуває майже кожен її громадяни. Не слід залишати без уваги й ту "систематичну" політичну нестабільність, яка жодним чином не сприяє боротьбі з кризою і поліпшенню добробуту громадян. У зв’язку із цим багато з них не мають змоги погасити кредити, які вони брали в докризові часи у вітчизняних та іноземних банках, і останнім не залишається нічого іншого, як масово стягувати заборгованість з боржників. У зв’язку з цим увага банків до іпотеки особлива. Проте, незважаючи на ризики, для багатьох громадян іпотека - єдина можливість придбати житло чи покращити умови свого життя вже сьогодні. Деякі фахівці стверджують, що теперішня економічна ситуація не є перешкодою для вступу у зазначені правовідносини. Інші, навпаки наголошують на неприпустимості укладення договору іпотеки, бо це пов’язано з істотними ризиками. Чи можна в умовах кризи оформити іпотечний кредит і чого слід чекати від нього?

Поняття іпотеки регулюється Цивільним кодексом України, законами України "Про іпотеку", "Про заставу", "Про виконавче провадження" та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно із Законом "Про іпотеку", ухваленим у червні 2003 р., іпотека - вид забезпечення виконання зобов'язання позичальника перед кредитором заставою нерухомого майна, що полягає у праві кредитора (в разі невиконання боржником своїх зобов'язань) задовольнити свої грошові вимоги за рахунок вартості заставленого нерухомого майна.

Відповідно до ст. 575 ЦКУ предметом іпотеки є нерухомість або земля, яка знаходиться у власності іпотекодавця, яку він може відчужувати і на яку може бути звернене стягнення.

Президент України Віктор Ющенко підписав Закон "Про внесення змін в деякі закони України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи" № 1533-VI. Цей документ запроваджує до 2011 р. мораторій на примусове виселення позичальника з помешкання, яке він займає, за умови, що він своєчасно виплачує відсотки за іпотечним кредитом або робить це з максимальною прострочкою у два місяці. Ініціатива цього нововведення належить банкірам, які побоювалися повної заборони на відчуження іпотечного майна.

Ще одним актом, який захищає іпотекодавця, став наказ Міністерства юстиції України "Про внесення змін в Інструкцію про порядок здійснення нотаріальних дій нотаріусами України". У ньому сказано, що виконавчий напис на іпотечному договорі, який передбачає задоволення вимоги іпотекодержателя за основним зобов’язанням, може здійснюватися нотаріусом за умови подання іпотекодержателем документів, достатніх для встановлення безспірності заборгованості і прострочки виконання основного зобов’язання. Але чи довго цей наказ буде актуальним, невідомо. Причиною такої невпевненості є те, що за результатами колоквіуму з асоціаціями банків міністр юстиції України заявив, що Мін’юст може скасувати свою заборону на здійснення виконавчого надпису на іпотечних договорах до закінчення її строку, якщо в боржника виникне заборгованість за іпотечним кредитом. Отже, доля іпотекодавців у руках Мін’юсту.

Яким би позитивним не був наказ, на практиці він може виявитися неактуальним. Уявімо, що дві сторони - іпотекодавець та іпотекодержатель - прийшли до нотаріуса і кожний з них має документи, які підтверджують правоту їхніх дій. У цьому разі нотаріус виконує роль судді, він має вирішити долю сторін. Але більшість нотаріусів не бажають брати на себе таку відповідальність. Більше того, вони згідно із законом не зобов’язані це робити, і банк може захистити свої права, лише звернувшись до суду.

Інша проблема, яка може виникнути на практиці, пов'язана з договором іпотеки, предметом якого є майнові права. Сторони укладають договір про те, що одна сторона бере в іншої (у банку) кредит на виплату суми, яку коштує житло (наприклад, квартира), що на момент укладення договору фактично не збудоване. У договорі сторони зазначають, що на момент, коли житло буде здане в експлуатацію, вони переукладуть договір іпотеки, предметом якого будуть вже не майнові права на недобудований об’єкт, а майнові права на закінчений об’єкт будівництва. Коли приходить момент переукладати договір, іпотекодавець часто відмовляється. Своєю чергою, банк звертається до суду із позовом, у якому просить зобов’язати боржника укласти новий договір іпотеки. Але законодавство України забороняє примушувати особу до вступу в договірні правовідносини. Отже, позовні вимоги будуть задоволені, лише якщо позивач проситиме суд накласти іпотеку, а не зобов’язати укласти договір іпотеки.

Якщо ви все-таки вирішили взяти іпотечний кредит і погано знайомі з вашими правами та гарантіями, наступна інформація саме для вас. Сьогодні при укладенні договору іпотеки найдієвішим способом дотримання інтересів та фінансової безпеки сторін є юридично грамотно складені документи та професійно проведена угода. Якщо ви не фахівець у галузі права, радимо, щоб мінімізувати ризики, звернутися по допомогу до професіонала, який проаналізує ситуацію, що склалася, і дасть грамотну консультацію. Ключовими чинниками прийняття рішення є досвід юриста та авторитет фірми. Вибираючи юриста, слід також звернути увагу на те, чи спеціалізується він на договірних правовідносинах. Якщо ні - краще продовжити пошук.

Перш ніж вступати в іпотечні правовідносини, слід ретельно вивчити пропозиції банків, перевірити репутацію та стабільність фінансових установ. Підписуючи договір, уважно ознайомтеся з додатковою угодою, якщо банк пропонує її підписати: саме в ній можуть бути приховані підводні камені.

Щодо основних етапів отримання іпотечного кредиту, вони такі:

1.Подати до банку заявку на отримання іпотечного кредиту і необхідні документи. Як правило, банк дає відповідь у строк від двох днів до двох тижнів, але при бажанні можна замовити таку послугу, як експрес-іпотека, яка дозволяє отримати відповідь протягом кількох годин.

2.Після того як банк дасть позитивну відповідь, обрати квартиру, яка відповідатиме вимогам іпотечного житла, та зібрати документи, необхідні для виконання операції купівлі-продажу .

3.Провести оцінку житла. Цей етап пов’язаний з обмеженням суми кредиту.

4.Застрахувати житло.

Не слід забувати, що кожен ваш крок має бути ретельно зважений, а кожен документ - юридично грамотно оформлений. Адже в кризовій ситуації зайві ризики неприпустимі.


За матеріалами: http://smi.liga.net
Категорія: Іпотека | Додав: doshka
Переглядів: 2084 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]